Régi falusi kutak mintájára készült ennek a téglalap alakú kõmedencének a kútja.
A kerti medence megtervezése
Minden vízfelület a kert összképébe foglalt alkotóelemnek tekinthetõ, ezért mérete és stílusa feltétlenül álljon összhangban a kert egészével. A medence méreteivel és elhelyezésével kapcsolatban nagy segítséget nyújt, ha egy vastagabb kötéllel, illetve hosszú locsolótömlõvel kirajzoljuk a medence körvonalát a földre, majd alaposan szemügyre vesszük a házból és a kert többi részébõl is.
Lehetõség szerint keleti széltõl védett, napos helyet válasszunk. Fontos, hogy a medence közelében ne legyenek fák, mivel a vízbe hullott levelek bomlása során olyan sók és gázok keletkeznek, amelyek elõsegítik a zöldalgák elszaporodását és ártanak a halaknak. A fûzfának, a vadgesztenyének, a magyalnak és az aranyesõnek a levele mérgezõ hatású, a fagyökerek pedig megrepeszthetik a betonból készült medencefalat.
Legjobb, ha elképzeléseinket a medence elhelyezésérõl, méreteirõl, anyagáról papírra vetjük. Még az építés megkezdése elõtt gondoljunk a vízáramoltatásos díszítõelemekre, vízesésekre, csobogókra, valamint a világításra. Csak ezután fogjunk bele a munkába, lehetõleg szakavatott segítõtárssal.
Sûrû növényzettel szegélyezett, hatszögletû kõlapokkal burkolt felületet megbontó szabálytalan vízfelület.
Kisgyermekes családok számára abszolút biztonságos megoldás a színes lapokkal burkolt felületbõl elõtörõ magas vízsugár
Stílusok, építõanyagok, biztonsági intézkedések
Alapvetõen két stílus létezik: a szabályos kerti medence és a természetes tavat utánzó kerti tavacska. A szabályos kerti medence határozott körvonalakkal mértani alakzatot formál. Néhány különlegesen eredeti és jól sikerült megoldástól eltekintve minél egyszerûbb kialakítású a medence, annál hatásosabb. Szabályosan tervezett, illetve kis kertekbe ilyen stílusú medence a legjobb választás. Mérete nem lehet kisebb 4 m2-nél, vízmélysége pedig, ha csak növényeket akarunk tartani benne, minimum 50 cm legyen, ha halakat is szándékozunk beletelepíteni, akkor 60 cm a minimális mélység. Nagyobb méretû medencékhez 80 cm-es vízmélység ajánlható.
Nagyobb területen, vadregényes környezetben a szabálytalan alakú, kaviccsal és növényekkel szegélyezett kerti tavacska nyújthat egész évben üde látványt.
Szabálytalan alakú tavacskát nem jó kis kertbe tervezni, hiszen itt legfeljebb nagyobbfajta tócsának hat majd.
A vízhez kötõdõ kertépítészeti elemek az utóbbi években igencsak elterjedtek, hála a rugalmas medencebéléseknek. Emellett kaphatók különbözõ medenceszerelvények: búvárszivattyúk, úszó lámpatestek, csobogók, díszkutak. A medence épülhet betonból, de ennek megépítéséhez elég sok ügyességre és megerõltetõ fizikai munkára van szükség. A mûanyag medence kevesebbe kerül, mint az üvegszálas mûgyantából készült, de rövidebb élettartamú. A mûanyag medencék hátránya, hogy formájuk és méretük korlátozott. Saját tervezésû, illetve nagyobb medencéhez rugalmas bélelõfóliát kell használnunk. Ez a medence aljára pontosan belesimuló vízszigetelõ lepel. Hátránya, hogy nem lehet felhasználni éles, megtört sarkok béleléséhez.
A PVC fólia laminált változata jobb, mint a polietilén fólia, várható élettartama kb. 10 év, nem annyira törékeny, és nyúlási tulajdonságai is jobbak. A butilén néven ismert szintetikus gumi a rugalmas bélések közül a legjobb megoldás, szinte egy életen át kitart.
A medencét állandóan szemmel kell tartani vagy le kell fedni, ha kisgyermekek tartózkodnak a kertben. A biztonságra akkor is ugyanúgy ügyelni kell, ha a kisgyerekek csak látogatóba jönnek, mondjuk a szomszéd gyerekek játszani, nagyszülõkhöz az unokák látogatóba, barátok vendégségbe kicsi gyerekkel.
A víz és az áram együtt rendkívül veszélyes lehet. Szabadtéri elektromos hálózat szerelését bízzuk szakemberre. Biztonságosabb, ha a kert áramellátását a házban levõ transzformátor közbeiktatásával 24 V-os hálózattal oldjuk meg. A víz örömöt kell okozzon, nem balesetet, ezért ezeket a biztonsági szabályokat egy percre se tévesszük szem elõl.
A víz kreatív felhasználása
A csobogó víznek nem csak a látványa igézi meg a szemlélõt, hanem a városi zajt is tompítja valamelyest. Nem feltétlenül szükséges, hogy a víz vízszintes felületet képezzen, csoboghat fali vízköpõbõl vagy kis vízesés alakjában. Ha mozgó vízzel kapcsolva alkalmazunk növényeket, például kis szökõkút vagy csobogó környezetében, a kapcsolat az építmény és a növények között különösen elevenné válik. A szökõkút és a vízesés lelke az elektromos árammal hajtott szivattyú. Ezek mûködtetéséhez földkábelre van szükség, amely nem helyettesíthetõ a terepre fektetett vezetékkel. Az elektromos hálózatra történõ csatlakozáshoz szükség van egy, az áramvételi helyet a szivattyúval összekötõ vezetékre és egy vízálló kivitelû, mûanyag tokozású konnektorra. Az aljzathoz vagy a házban levõ villanyórához életvédelmi relét kell fölszerelni. A víz áramlása hozzájárul az oxigénellátás javításához, ami kedvezõ a halaknak, a tündérrózsák viszont nem igazán kedvelik a gyorsan áramló vizet. Az áramlás nem gátolja meg az algásodást, ebben a szivattyú beömlõcsonkjára szerelt szûrõ segít, amelyet rendszeresen ki kell tisztítani.
Egy kertben mindenképpen lennie kell olyan díszítõelemnek, amely optikailag hangsúlyos, és az összképnek mintegy csúcspontját képezi. Ilyen optikai súlypont lehet a víz, szinte minden formában. Ha kevés helyünk van, kerti medence vagy tó helyett megtölthetünk különbözõ edényeket vízzel, amely csillogó felületével fényt visz a kertbe és a madarakat is odacsalogatja. A vízzel töltött lapos edények változatos összeállításokba rendezhetõk, ez a legegyszerûbb lehetõség arra, hogy a kert képébe a vizet is belefoglaljuk.
A szabályos alakú vízmedencét lépõkövek szelik ketté. A vízfelület mintegy háttérként szolgál a partra ültetett növények számára.
A szabálytalan alakú kerti tavacska érdekessége a fölötte átívelõ kecses kis híd
A fodrozódó vízben érdekes látványt nyújtanak a medence partján álló növények tükörképei.
Nagyméretû színes görgetegkövek közül keskeny vízsugár tör a magasba
Egy gondosan megtervezett és szépen kivitelezett kerti medence növényekkel beültetve önmagában is szép látványt nyújt (A), de ha mozgó vízzel vagy valamilyen szobrászati elemmel együtt alkalmazzuk, a hatás valóban lenyûgözõ lesz. Szép példa erre a képen látható oroszlánfejes fali vízköpõ (B), vagy a kerti tó közepén ülõ angyalkaszobor, amely apró szökõkutat tart a vállán (C). Összegyûjtöttünk néhány példát a kertben alkalmazható vízi építményekrõl, amelybõl tetszés szerint ki lehet választani az adott kert stílusába legjobban illõt, illetve egy-egy részletet felhasználva újabb és újabb kompozíciókat lehet kitalálni. Reméljük, cikkünk segítséget nyújt abba, hogy vízi építményünk valóban eredeti és különleges legyen.